Co to jest DNB? 

2 min czytania

Zakład bez ryzyka

Zagłębianie się w świat bukmacherki może być trudne, szczególnie z powodu wielu terminów, które trzeba poznać. Jednym z nich jest DNB (Draw No Bet), czyli zakład bez remisu. Dzięki wiedzy na jego temat możesz zminimalizować ryzyko przegranych kuponów i urozmaicić stawiane typy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest DNB i na czym polega taki typ zakładu.

Zakłady trzydrogowe 1X2. Co to jest?

Zakłady trzydrogowe 1X2 to rodzaj zakładów, w którym możliwe jest typowanie spotkań z remisem. W tym typie zakładu gracz musi wybrać jeden z trzech dostępnych rezultatów – wygrana, remis lub porażka. Zakłady tego typu oferują 33,3% szans na poprawne przewidywanie końcowego rozstrzygnięcia. Dzięki nim dokonanie zyskownej inwestycji staje się bardziej prawdopodobne. Zakłady trzydrogowe 1X2 są często uważane za optymalną alternatywę dla podstawowych zakładów bukmacherskich, ponieważ pozwalają one na większy wpływ na postawione pieniądze i pozytywniejszy odbiór przez gracza.

Zakłady trzydrogowe stosuje się do wielu dyscyplin sportowych, w których istnieje możliwość remisu. Dotyczy to spotkań piłkarskich lub innych gier zespołowych, rugby, żużla oraz boksu czy MMA. W praktyce oznacza to, że biorąc udział w zakładach typujemy: 1 – triumf jednego zespołu, X – remis lub 2 – sukces drugiej drużyny.

Na przykładzie meczu Legia Warszawa – Lech Poznań, można postawić na zwycięstwo Legii, remis lub dla przeciwników. Wynikiem musi być jeden z tych trzech wariantów.

Na czym polega DNB?

DNB to skrót od angielskiego Draw No Bet (w wolnym tłumaczeniu – remis – nie ma zakładu). Jest to typ zakładu, dzięki któremu gracz może uniknąć straty w momencie gdy mecz kończy się remisem. Oznacza to, że jeśli obstawiający postawi swój kupon bukmacherski, jego szanse na sukces wynoszą 50% – co jest dwukrotnie więcej niż przy typowym zakładzie, gdzie szanse na wygraną są tylko 33.3%.

Dlaczego tak się dzieje?

W zakładach bez remisu, wybór gracza skoncentrowany jest tylko na dwóch możliwych zakończeniach – zwycięstwie jednej strony lub drużyny. Jeśli dojdzie do remisu, wszelkie pieniądze zainwestowane przez graczy są automatycznie zwracane. Z tego powodu, gracz musi precyzyjnie ocenić sytuację i maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności przewidywania, aby określić, która strona ma większe szanse na triumf. Zakłady bez remisowego wyniku są czasami określane jako „zbieranie owoców”, ponieważ oferują spore możliwości zarobku dla osób potrafiących odpowiednio ocenić spotkanie.

Zakłady Draw No Bet a klasyczne zakłady 1X2 – różnice kursów

Weźmy za przykład mecz Rakowa Częstochowa z Wisłą Kraków. Przy DNB kurs na wygraną Rakowa wynosił 1.42, a na wygraną Wisły 2.70. Stawiając 100 zł otrzymujemy:

  • 124,96 zł (po odjęciu 12 proc. podatku) jesli wygrywa Raków i na niego postawiliśmy,
  • 237,60 zł (po odjęciu 12 proc. podatku) jeśli wygrywa Wisła i na nią postawiliśmy,
  • zwrot postawionych 100 zł w przypadku remisu,
  • przegrany kupon, jeśli wygra Wisła, a postawiliśmy na Raków,
  • przegrany kupon wygrywa Raków, a postawiliśmy na Wisłę.

Jeśli zdecydujemy się na klasyczny zakład 1X2, warto też dokładnie sprawdzić jakie są kursy bukmacherskie na to samo spotkanie. Jeśli postawimy stawkę w wysokości 100 zł przy kursie 2.00 na wygraną, 4.00 na wygraną Wisły i 3.70 na remis to potencjalna wygrana przedstawia się następująco:

  • jeżeli będzie wygra Raków zarobek wyniesie 176 zł (124,96 zł przy zakładzie DNB),
  • jeśli wygra Wisła, to otrzymamy 352 zł (237,60 przy okazji zakładu DNB).

W obu przypadkach remis oznacza przegraną stawkę. Wygrane są tutaj większe niż w sytuacji gdybyśmy obstawiali Draw No Bet.

Mniejsze ryzyko i mniejsza wygrana

Zakłady DNB są ogólnie uznawane za bezpieczniejsze niż typowe 1X2, ponieważ stawka jest zwracana w przypadku remisu. Zmniejsza to szanse na przekroczenie progu wygranej do 33,3%, czyli połowy szans dla zakładów klasycznych. Co więcej, kursy w tego typu zakładach są nieco niższe i oznacza to, że wygrana może być niewielka – mniejsza od tej samej stawki, postawionej na tradycyjne zakłady 1×2. Eksperci radzą jednak uważać i dobrze przygotować się do obstawiania takich meczy, aby uniknąć rozczarowań. Warto też skorzystać z rozmaitych rozwiązań oferowanych przez bukmacherów, np. zakład bez ryzyka, który można znaleźć m.in w tym miejscu: https://www.goplusbet.pl/bonusy-bukmacherskie/zaklad-bez-ryzyka dzięki któremu można otrzymać zwrot postawionych środków w przypadku remisu.